(+420) 601 338 528
Po-Pá: 8:00-15:00
OKOK
Autorizovaný servis oken a dveří

Okna a dveře nejdou dovřít - servis a oprava

Občas na oknech a dveřích vznikají závady různého charakteru, a to bohužel někdy i na nově namontovaných oknech. V takovém případě (pokud jste závadu nezpůsobili sami nevhodným zacházením) máte samozřejmě nárok na prohlídku a opravu v rámci reklamace, pokud ještě nevypršela záruční lhůta.

Některé poruchy oken a dveří dokážete vyřešit sami, k některým je třeba zavolat odborníky. Nemusíte se lekat – výměna celých oken pravděpodobně nebude nutná, pomohou dílčí opravy.

Nejdou zavřít okna?

Může se stát, že vám zničehonic nejdou dovřít dveře nebo okna, ať už se jedná o plastová, hliníková nebo dřevěná. Buď závada vznikne náhle, nebo jí mohou předcházet různé projevy, jako například drhnutí, lupání či praskání v kování při pohybu okenního křídla nebo při otevírání a zavírání dveří.

Nemožnost zavřít okno je samozřejmě nepříjemná věc, obzvláště v zimě, kdy do bytu táhne. A pokud nejdou zavřít dveře, bývá to ještě větší problém, který je třeba řešit akutně. Při otevřených dveřích rozhodně nebudete mít klidný spánek a už vůbec nemůžete opustit domov. Zloděje si do domu jistě nikdo dobrovolně zvát nehodlá.

Co znamená nedovřené okno?

  • Klika se zastaví v nesprávné poloze a nelze ji dát do polohy „zavřeno“. Klika zůstává v šikmé poloze. Okno nebo balkonové dveře sice na první pohled drží zavřené, ale pro případné nezvané návštěvníky by nemusel být problém tuto překážku zdolat. Navíc takto zavřeným – nezavřeným oknem profukuje, případně zatéká.
  • Okno (dveře) nelze dostatečně dorazit k rámu z důvodu deformace rámu či křídla nebo vyvěšení pantů.

Příčiny nedovírání oken:

  • Přirozené „dosednutí“ okna – nějakou dobu po montáži
  • Prach nebo nečistoty v mechanismu
  • Neodborně provedená montáž
  • Opotřebované kování
  • Závada na kování
  • Zanedbaný pravidelný servis, seřizování a promazávání kování
  • Deformace, vyvěšení okenního křídla
  • Deformace okenního rámu

Jak může vzniknout deformace okna

K deformaci či vyvěšení okenního křídla dochází především tehdy, když je nesprávně zvolený poměr mezi hmotností a velikostí skleněné výplně. Příliš těžká skla ve velkých tabulích způsobují – zejména při dlouhodobém větrání při plném otevření křídla – že se okno vyvěšuje. Takové těžké okno je velkou zátěží pro panty, které se rychleji opotřebovávají. Pomůže seřízení kování a vyvážení pantů, v případě velkého opotřebení nebo neopravitelné závady bude nutná jejich výměna.

K deformaci okenního rámu může dojít, pokud při montáži použijete větší množství montážní PUR pěny a po dobu jejího zasychání dostatečně nezajistíte rám před prohnutím, tedy neproložíte-li okenní prostor nějakým dostatečně dlouhým předmětem, který zajistí udržení správného tvaru rámu.
 

Základní pravidlo při řešení problému s nedovřeným oknem: V žádném případě nevyvíjejte nadměrnou sílu k překonání odporu kliky. Mohlo by dojít ke stržení zavíracího mechanismu a následným finančně náročnějším opravám.

Řešení problému s nedovřenými okny

Někdy zkrátka po montáži nových oken po pár měsících dochází k jejich dosednutí, jelikož materiál nějakou dobu ještě pracoval. V takovém případě postačí seřízení oken a dveří, ke kterému použijete klasický imbusový klíč č. 4. Podle návodu seřídíte kování a panty. Též je vhodné promazání kování, které vám zajistí udržovací sada na plastová okna. Pokud si na seřízení sami netroufáte, neváhejte nás kontaktovat.

Prach a případné nečistoty odstraníte pomocí vysavače, který přiložíte ke všem dostupným místům a otvorům v mechanismu kování, pantů, zavírání a nečistoty vysajete.

V případě, že nepomůže seřízení a promazání kování, nezbude nic jiného, než přivolat odborný servis oken a dveří. Možná bude potřeba problém s nedovřenými okny řešit výměnou celého nebo jednotlivých částí kování.
 
Zajímá vás, jak probíhá typická zakázka od začátku do konce?
Podívejte se krok po kroku.
-5% Pro pravidelné zákazníky
Jste naším pravidelým zákazníkem? Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu v podobě 5% slevy spojené se servisním úkonem.
Více informací
Skupinové slevy
Domluvte se sousedy a objednejte servis i do sousedních domů nebo bytů. Nejen, že vám částku za dopravu rozpočítáme, ale nabídneme vám i množstevní slevu.
Více informací
Pomůžeme vám s požadovanou opravou

Zkuste nám co nejpodrobněji popsat váš problém - odpovíme vám do 24 hodin.
Nebo volejte (+420) 601 338 528, Po-Pá: 8:00-15:00

Kontaktujte mě
Špatný formátŠpatný formát
Chci zaslat cenovou nabídku
Okna a balkonové dveře
Vchodové dveře
Příslušenství
Špatný formátŠpatný formát