Údržba dřevěných oken v jarních měsících
Po dlouhé a náročné zimě s velkým množstvím sněhových srážek, mrznoucím deštěm a jinovatky je zapotřebí zkontrolovat a ošetřit dřevěná okna. Povětrnostní vlivy s nízkými teplotami jsou extrémní zátěží pro Vaše okna, jejichž ochrannou vrstvu tvoří pouze relativně tenká vrstva lazurového nátěru. Zanedbání pravidelné péče proto může způsobit daleko větší škody, než je tomu třeba u plastových oken.Údržba oken tedy není jen tak planá fráze, ale nezbytná podmínka pro zajištění funkčních a krásných oken po mnoho let.
Aby Vaše dřevěná okna nevypadala tak, jako na obrázku.
Jak se o dřevěná okna správně postarat v jarních měsících?
Tři základní kroky při údržbě dřevěných oken a dveří: očištění, ošetření a seřízení. Jestliže je vážněji poškozen povrch dřevěných rámů nebo křídel, je nutná také oprava těchto závad.1. Očištění dřevěných oken a dveří
Nestačí pouze umýt a vyleštit skla, ale je nutné očistit i rámy, těsnění a kování. Všechny plochy a uvedená místa jsou obzvláště v zimě vystavena působení ostrých prachových částic, solí či popílku z komínů. Jelikož tyto agresivní látky poškozují povrch oken, je třeba je odstranit a povrch rámů nakonzervovat na další sezónu. Pro mytí dřevěných oken použijte přípravek REINIGER z udržovací sady. Očistěte také těsnění, a to vlažnou vodou pomocí bavlněného hadříku, a vyčistěte prostor mezi okenním rámem a hliníkovou okapnicí, kudy odtéká dešťová voda.2. Ošetření dřevěných oken a dveří
- Ošetření rámů: Na dřevěném povrchu vznikají kvůli působení agresivních látek, UV záření a mrazu mikroskopické trhliny a defekty. Zkracuje se tím životnost povrchové úpravy a tím pádem i celého dřevěného okna. Použijte prostředek BALSAM, který vrátí povrchu jeho původní pružnost a mikroskopické defekty zacelí. V případě rozsáhlejšího poškození povrchu je zapotřebí rámy a křídla opatřit lazurovým nátěrem. Přípravek naneste jemným bavlněným hadříkem, který je součástí udržovací sady na dřevěná okna. Ostatní materiály by mohly odřít povrchovou vrstvu.
- Ošetření těsnění: Pružnost a ohebnost těsnění se postupem času snižuje. Očištěné těsnění tedy jednou za čas ošetřete silikonovým olejem, případně prostředkem SILICA. Na povrchu těsnění se vytvoří ochranná vodoodpudivá vrstva, která vrátí těsnění původní pružnost a předchází přilepení a přimrzání těsnění k okennímu rámu.
- Ošetření okenního kování: Kování je třeba promazat, a to kápnutím maziva do určených bodů. Dále dotáhněte okenní kličky a odstraňte případné nečistoty, které způsobují drhnutí kování.
Ošetření okenních doplňků
|
3. Seřízení okenního kování
Pokud při obsluze dřevěných oken a dveří zaznamenáte nějaké obtíže (např. drhnutí křídel, profukování mezi křídlem a rámem, nemožnost vrátit kliku do stávající polohy), je potřeba seřídit kování. Vyzkoušejte kromě otevření celého křídla také ventilaci a mikroventilaci. Při seřizování je vždy potřeba postupovat opatrně a průběžně si ověřovat, jak otáčení konkrétního seřizovacího bodu ovlivňuje funkčnost výrobku. Rozmístění seřizovacích bodů se může u různých značek dřevěných oken a dveří mírně lišit. Někdy je také potřeba před seřízením sejmout krytky, které chrání jednotlivé seřizovací body.Návod na seřízení dřevěných oken
K seřízení budete potřebovat imbusový klíč číslo 4. Postupujte podle návodu, nebo přivolejte servisního technika, který kontrolu a seřízení kování provede za Vás.
Potřebujete poradit detailněji?
Ozvěte se nám. Servisu oken a dveří se věnujeme již přes 20 let.
(+420) 601 338 528 Po-Pá: 8:00-15:00
servis@asok.czZpět na výpis článků